Aktivity v okolí chalupy Roubenka Stárkov

Chalupa Roubenka Stárkov je z jedné strany obklopena krásnou krajinnou oblastí Jestřebích hor, na straně druhé se nachází CHKO Broumovsko, ke které patří také nedaleké jedinečné Adršpašsko-teplické skály.

Krajina v okolí chalupy nabízí v létě ideální podmínky pro rodinnou rekreaci nebo romantický víkend či setkání přátel. Můžete společně realizovat výlety, pěší i cyklo turistiku, v zimě pak můžete využít běžecké tratě a lyžařské vleky v nedalekých Radvanicích a Chvaleči.

Prohlédněte si naše trasové mapy okolí Chalupy Stárkov


Cykloturistika v okolí chalupy

V rozmanité krajině Broumovska si na své přijdou vyznavači horských i trekkingových kol, přátelé méně náročných terénů i rodiny s dětmi. Projet se můžete po více než 400 km cyklistických tras a navštívit na kole i sousední Polsko.
Cyklomapa

Jívka - Vernéřovice Jívka - Vernéřovice


Turistika v okolí chalupy

Malebná údolí, mohutné skalní bloky, divoké rokle, jeskyně, vodopády, jezírka, propasti i úzké skalní soutěsky. Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny, Stolové hory i divoké břehy řeky Metuje. To vše na vás čeká v CHKO Broumovsko.
Turistická mapa

Jiráskovy skály - Bischofstein

Do Jiráskových skál - na Bišík - se dostanete pěšky přímo ze Stárkova.  Cesta ústí přímo vedle vašeho ubytování nedaleko chalupy. Můžete cestovat pěšky, na kole nebo autem. Lze zde provozovat skalní lezení.
Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal. Skály jsou nazvány podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.
Jiráskovy skály jsou rozloženy do dvou skupin, které od sebe odděluje silnice a malý barokní zámeček. První skupina skal je nad Černým jezírkem okolo bývalého středověkého hradu Skály (Bischofstein). Na vrcholu je skalní vyhlídka, z které je krásný pohled na stolovou horu Ostaš, Polici nad Metují, polské Góry Stolowe a na Orlické hory. Další skalní uskupení je okolo vrcholku kopce Čáp (785 m), nejvýše položeným místem této oblasti.
Je zde značný počet turistických tras, naučná stezka Jiráskovy skály a prochází tudy cyklostezka č. 4036.
Zámeček Bischofstein byl přestavěn ze starší tvrze, r. 1666, pro královéhradeckého biskupa Karla Sobka z Bílenberka. Dnes je zde restaurace a bývalé hospodářské objekty slouží pro ubytování.

Adršpašské skály

Adršpašské skalní město

Adršpašské skály Adršpašské skály

Trutnov

Červený Kostelec

Broumov

Benediktinský klášter

Ratibořice

Zámek, Babiččino údolí

Dobrošov

Pevnost Dobrošov s pěchotními a dělostřeleckými sruby z roku 1938.
Výstavní síň s největší kolekcí figurek v Evropě, které ztvárňují Československou armádu z roku 1938. Vystaveny jsou také mapy, schémata a modely objektů opevnění.
Vstup do „srubu“ Zelený přes ochranný příkop.  (rozměry 47x16 m, s tloušťkou stěn a stropu 3,5 m, 5 520 m3 betonu).

Vstup do podzemí cca 150 schodů. V podzemí jsou stavebně dokončené muniční sklady, prochází se částí galerie. Zajímavé jsou kasárenské prostory. Prohlídka podzemí končí pod pěchotním srubem Můstek. Návštěvníka čeká cca 250 schodů do týlového patra tohoto srubu.

Police nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur

Ostaš

Přírodní rezervace Ostaš (od r. 1956) je ve vrcholové části stolové hory Ostaš s výškou 700 m. Najdete zde Horní a Dolní labyrint a turistický okruh s rozmanitou soustavou skal, jeskyní, chodeb a další útvary. Na vrcholu Ostaše je náhorní plošina s nádhernou vyhlídkou do broumovského a polického okolí. Další známé skalní útvary jsou Zrádce, Mohyla smrti, Čertovo auto, nebo Zbrojnoš se skupinou Medvědů.

Křížový vrch

Křížový vrch (667 m.n.m.) se skalnatým hřebenem přímo proti Adršpašským skalám. K vyhlídce na vrcholu vede obnovená křížová cesta. Asi 200 m. od jejího úpatí stojí  socha Svatého Václava, patrona české země.

Broumovské stěny

Národní přírodní rezervace Broumovské stěny (od r.1956) je 12 km dlouhý hřbet mezi městy Police nad Metují a Broumovem. Broumovské stěny tvoří samostatná skalní města, skalní věže, hluboké rokle a skalní hřiby. Najdete zde místa dalekého výhledu jako přístupné vyhlídky Hvězda, Supí koš, Modrý kámen, Kovářská rokle, Zaječí rokle, nebo Junácká vyhlídka nedaleko Božanovského Špičáku. Zajímavé věže jsou Kočka, Lucifer, Kačenka, Sova a další. Nejvyšší vrchol Broumovských stěn je Božanovský Špičák - 773 m. V jeho okolí je nejvíce skalních hřibů, jako jsou hřiby U Turka, a také mís. Zajímavé skalní útvary v Broumovských stěnách jsou jeskyně a skalní brány (jeskyně Kovárna v Kovářově rokli a Kamenná brána). V nejchladnějších pseudokrasových jeskyních zůstává led i v červenci.

Javoří hory

Po hřebenu javořích hor prochází česko-polská hranice. Má cca 25 strmých vrcholků. Javoří hory lemují v těchto místech státní hranici po celé délce z Otovic až k polskému Mieroszowu. Po menší části hřebenové turistické cesty lze z Šonova do Janoviček jezdit i na horských kolech po cyklistické trase č. 4002. Výborný výhled do české i polské krajiny (např. Široký vrch - 840 m, Jelení vrch -751 m nebo Jedlový vrch - 734 m.

Šonovská sopka

Nedaleko Šonova, ve svahu Homole (648 m), můžete navštívit zajímavost tzv. Šonovskou sopku. Nejde o pravou sopku ani vulkanický jev ale jev nazývaný "ventaroly". Tedy tzv. výrony horkého vzduchu, fungující za pomoci komínového efektu, kdy v zimě z puklin stoupá lehčí teplejší vzduch než je vzduch okolí a v létě naopak zase vzduch chladnější stéká po úbočí a může vytvářet ledové jámy.
V zimním období při teplotách pod nulou v okolí výronu teplého vzduchu není sněhová pokrývka a z puklin stoupá pára, která vytváří na okolních stromech typickou jinovatku.

Soví hory

Soví hory, polsky Góry Sowie, s parkem "Park Krajobrazowy Gór Sowich" (od r. 1991) je zajímavým turistickým cílem. Jsou tu rozhledny na nejvyšší hoře Sovích hor Velká Sova, polsky Wielka Sowa (1015 m) a na hoře Kalenica s kruhovým výhledem od Krkonoš do Slezska a polského vnitrozemí.

Gluszyca

Komplex Osowka v Sovích horách
Rozsáhlý přístupný podzemní komplex z období 2. světové války. Význam dodnes není přesně známý, mezi možné patří stavba Hitlerova hlavního stanu nebo továrny na tajné zbraně.

Stolové hory

Stolové hory jsou jediné tabulové hory v Polsku. Národní park od r. 1993. Většina Stolových hor je prvohorního původu a jsou tvořeny hlavně pískovcem. Nejvyšší vrchol Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki) má výšku 919 m a je nevyšším pískovcovým vrcholem v celé střední Evropě. Vrchol je zajímavý skalním městem a je ohraničen 60 metrů vysokými skalními stěnami.
Zajímavé jsou i Biale Skaly, 30 metrů vysoké bíle zbarvené skály, nebo Skalne Grzyby, území s velkým výskytem těchto skalních útvarů.

Walim

Podzemní továrna

Srebrna Gora

Největší horská pevnost v Evropě


Letní zábavné aktivity

Adrenalinové horské káry nebo Paintball v Petříkovicích (12 Km - 15 minut autem)
www.horskekary.cz


Zimní sporty

Lyžování v Radvanicích nebo Chvaleči - Petříkovicích.
web: www.vlekradvanice.czwww.petrikovice.cz

 Ski areál Petříkovice Ski areál Petříkovice


GOLF

Golf Club Mladé Buky


Ubytování na Broumovsku. Adršpašské skály.
Broumovsko
Adršpach
Ubytování na Broumovsku. Jiráskovy skály.
Broumovsko
Jiráskovy skály
Ubytování na Broumovsku. Broumov - Benediktinský klášter.
Broumov
Benediktinský klášter
Ubytování na Broumovsku. Trutnov.
Broumovsko
Trutnov
Ubytování na Broumovsku. Červený Kostelec.
Červený Kostelec
Broumovsko
Ubytování na Broumovsku. Ratibořice - Babiččino údolí.
Ratibořice
Babiččino údolí
Ubytování na Broumovsku. Ratibořice - zámek.
Ratibořice
Zámek v Ratibořicích na Broumovsku
Ubytování na Broumovsku. Pevnost Dobrošov.
Broumovsko
Pevnost Dobrošov s pěchotními a dělostřeleckými sruby z roku 1938
ubytovani_adrspach_hory_sonovska_sopka.jpg
Šonovská sopka
Broumovsko
ubytovani_trutnov_hory_srebrna_gora_apartman.jpg
Broumovsko
Návštěva Polska, Srebrna Gora, Největší horská pevnost v Evropě
Walim
Walim
Podzemní továrna
ubytovani_trutnov_hory_gluszyca_apartman.jpg
Gluszyca
Komplex Osowka v Sovích horách

 

 

 

 

 

   


tel: +420 607 444 888

Kam na lyže?

 


Naše restaurace


 Naše ubytování pro více lidí?

- Adršpašsko, Broumovsko -
Využijte nedaleké ubytování v apartmánech Penzionu Jívka nebo Penzion Budopartner které jsou určeny pro větší skupiny, rodiny s dětmi či firemní soustředění. Jsou zde luxusně vybavené pokoje - apartmány i pokoje hotelového typu. K dispozici je učebna, sportovní vybavení, FITNESS, dětské hřiště a venkovní posezení. 

 


Naše rekreační objekty v okolí?

Ubytování v penzionu s luxusně vybavenými pokoji.

Restaurace u Medvěda
Zajištění dopravy autobusy i mikrobusy.
Náš partner

 

česky deutsch